BIP Strona Główna
Aktualności
Piątek, 17 listopad 2017 r.
14.11.2017
11.11.2017 r.
.
.
.
.
.
.
.
.
       11 listopada 2017 r. przy Pomniku Żołnierza Polskiego w Parku Sybiraków  w Kłodzku odbyły się Powiatowe i Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości, w których wzięła udział Wojskowa Asysta Honorowa z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej.
.
    
       Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej, koncelebrowanej w intencji Ojczyzny, z oprawą w wykonaniu chóru "Mater Rosarium".  W czasie mszy poruszające kazanie wygłosił kapelan 22 kbpg ks. ppłk rez.  Edward OLECH. Mówił, że musimy cały czas stać na straży naszej niepodległości. Wspominał, że Polacy w tych trudnych czasach niewoli, potrafili zjednoczyć się i wspólnie walczyć, ramię w ramię, o wolność Ojczyzny. Trzeba pilnować, by pamięć i wdzięczność  za krew oddaną za naszą wolność i niepodległość naszej Ojczyzny nigdy w naszej świadomości nie umarła.
.
.
        Następnie zgromadzeni przemaszerowali pod Pomnik Żołnierza Polskiego w Parku Sybiraków, gdzie żołnierze 22 kbpg wystawili wartę honorową. Dowódca uroczystości kpt. Tomasz CICHECKI złożył meldunek Dowódcy 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej wz. mjr Krzysztofowi HANKOWI.
.
.
       Po odśpiewaniu Hymnu Polskiego oraz przemówieniach zgromadzonych oficjeli nastąpiło zaprzysiężenie uczniów klas mundurowych. Tradycyjnie podczas uroczystości powiatowych i miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Kłodzku, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1  złożyli ślubowanie. W tym roku do grona zaprzysiężonych uczniów dołączyło kolejnych 54 z dwóch klas pierwszych o profilu mundurowym.
.
.
       Po ślubowaniu por. Damian ANTONIK odczytał Apel pamięci, a kompania honorowa pod dowództwem por. Sławomira DRENDY oddała salwę honorową. Uroczystości zakończyło złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego.
.
.
       Tuż po oficjalnej części zorganizowany został Piknik Niepodległościowy, w programie którego, oprócz prezentacji punktu promocyjnego 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej,  znalazły się m.in. wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, pokaz dynamiczny klas mundurowych ZSP nr 1 w Kłodzku, a także prezentacje artystyczne i poczęstunek z kuchni polowej.
.
.
.

Galeria zdjęć

.

.

Relacja z uroczystości oraz wywiad z Dowódcą 22 kbpg   -  www.tvklodzka.pl/dzien-niepodleglosci-w-klodzku

.
.
.Zdjęcia: sierż. Łukasz Podgórski
.
por. Damian ANTONIK