BIP Strona Główna
Aktualności
Wtorek, 24 październik 2017 r.
12.05.2017
11.05.2017 r.

 

 

 

 

 

 

     11 maja 2017 r. w Warszawie odbył się jubileusz 75-lecia 3. Dywizji Strzelców Karpackich. 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej, hołdując tradycjom karpackim, został zaproszony przez organizatorów do udziału w uroczystościach.


     W obchodach udział wzięli  kpt. Krzysztof HANEK oraz poczty sztandarowe z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. Patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystości, w których wzięli udział ostatni żyjący „Karpatczycy” zorganizowali Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz ze Stowarzyszeniem byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie „Karpatczycy”.


     „75 lat temu sformowana została jednostka bojowa, która polskie sztandary okryła chwałą i wpisała się na stałe złotymi zgłoskami w księgę dziejów polskiego oręża. 3. Dywizja Strzelców Karpackich powstała daleko od granic Rzeczypospolitej. Jej żołnierzami byli ci, którym udało się po tragicznym wrześniu 1939 roku przedostać na Bliski Wschód, poprzez Rumunię, Węgry; dywizja składała się z tych, którzy jako żołnierze Brygady Strzelców Karpackich walczyli o Tobruk, ale składała się w dużej mierze z tych, którzy przeszli piekło sowieckich łagrów” - powiedział do zebranych Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.


     O walkach tego okresu opowiedzieli zebranym:
- stuletni weteran, kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari płk Edmund Brzozowski, prezes Stowarzyszenia byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie „Karpatczycy”
- mjr Antoni Jan Łapiński, który w latach 1942-1945 służył w 1. Pułku Artylerii Lekkiej należącym do 2. Korpusu Polskiego i był uczestnikiem bitwy o Monte Cassino.

"W Ziemi Świętej, gdzie tworzyła się dywizja, Polacy już jako wolni żołnierze stawiali swoje pierwsze kroki. Wyszli z piekła, a przed nimi były laury zwycięstwa"- podsumował  Jan Józef Kasprzyk.

     Skład pocztów sztandarowych 22 kbpg:
- kpt. Marek SZYMAŃSKI
- ppor. Rafał KOPIJ
- st. kpr. Karol DULIŃSKI
- st. kpr. Kamil AGACKI
- kpr. Bogdan ZEBZDA
- kpr. Jakub RĘBIAŁKOWSKI

Zdjęcia: st. szer. Łukasz PIOTROWSKI


Galeria zdjęć

por. Damian Antonik