BIP Strona Główna
Aktualności
Wtorek, 24 październik 2017 r.
11.05.2017
22.04.2017 r. – 05.05.2017 r.

 

 

 

 

     Żołnierze z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w dniach  od 22 kwietnia do 05 maja brali udział w międzynarodowym ćwiczeniu SCREENER-17 zorganizowanym w Republice Czeskiej. Celem ćwiczenia było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań rozpoznawczych w środowisku międzynarodowym. Udział w ćwiczeniu wzięli żołnierze z Czech, Polski, Słowacji, Austrii oraz USA.


      Ćwiczenie odbyło się w dwóch tygodniowych etapach:
1 etap – przeprowadzono w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w LIBAVIE, polegał na rywalizacji drużyn rozpoznawczych w konkurencji „ wysiadanie z BWP-2, pchanie samochodu terenowego na odcinku 200 m i powrót do BWP-2”.  Zwycięzcami zawodów zostali żołnierze z Polski. Następnie drużyny zostały przerzucone w rejon działania, gdzie organizowały posterunek obserwacyjny, prowadziły 48-godzinną obserwację i meldowały o wykrytej obecności przeciwnika.


2 etap – odbył się w miejscowości KAROLINKA  w rejonie Parku Narodowego BESKYDY. Żołnierze po odtworzeniu zdolności bojowej odbyli ćwiczenia przy użyciu śmigłowca bojowego MI-17.     Ćwiczenie zakończyło się 4 maja, a 5 maja uczestnicy SCREENER-17  wzięli udział w uroczystościach VIKTORY DAY, czyli 72 Rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, które odbyły się w miejscowości  HRANICE.Galeria zdjęć

por. Damian Antonik