BIP Strona Główna
Aktualności
Poniedziałek, 10 grudzień 2018 r.
15.10.2018
12.10.2018 r.
.
.
.
.
.
.
.
.
      W piątek, 12 października 2018 r., w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej odbyły się Zawody użyteczno-bojowe klas mundurowych województwa dolnośląskiego. Patronat nad zawodami objął Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pan Michał DWORCZYK oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu  nadinsp. Tomasz TRAWIŃSKI.
.
.
      W uroczystym otwarciu drugiego dnia zawodów w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej uczestniczył Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pan Michał DWORCZYK, Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Pan Zbigniew CIOSEK, Komendant WKU w Kłodzku ppłk Marek TOMASZEWSKI, Starosta Powiatu Kłodzkiego Pan Maciej AWIŻEŃ oraz Wójt Gminy Kłodzko Pan Stanisław LONGAWA. Nie zabrakło także nauczycieli oraz uczniów klas mundurowych dopingujących drużyny biorące udział w zawodach.
.
.
      Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Pan Zbigniew CIOSEK spotkał się z nauczycielami zajmującymi się prowadzeniem klas mundurowych oraz odwiedził Salę tradycji 22. Karpackiego Batalionu piechoty Górskiej, w której ppor. Arkadiusz PACIEJEWSKI przeprowadził krótki wykład na temat tradycji karpackich i huculskich Batalionu.
.
.
.
      Zawody trwały dwa dni. Pierwszy dzień przeprowadzony był przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kłodzku na strzelnicy w Polanicy-Zdroju. Startujący w zawodach uczniowie klas mundurowych zmierzyli się z w strzelaniu z karabinka pneumatycznego KBKS 5,5 mm, określaniu pozycji za pomocą siatki UTM i zlokalizowaniu spadochroniarza, szkicu terenu oraz w wybranych elementach technik samoobrony.
.
.
      Drugi dzień zawodów to rywalizacja przeprowadzona przez instruktorów z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej na terenie placu apelowego. Zawodnicy mieli do pokonania szereg trudnych konkurencji. Pokonywali na czas elementy toru Ośrodka Sprawności Fizycznej oraz  udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej, w czasie której punktowana była wiedza i umiejętności. Młodzież rywalizowała także rzucając granatem (liczyła się celność), strzelając sytuacyjnie przy użyciu karabinka ASG oraz Beryl na symulatorze Czantoria. Drużyny mierzyły się w rozkładaniu i składaniu broni kbks Beryl, w terenoznawstwie i pokonywaniu na czas mostu linowego.
.
.
      W Zawodach użyteczno-bojowych klas mundurowych wzięło udział dziewięć czteroosobowych drużyn z ośmiu szkół:
1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kłodzku (2 drużyny)
2. Zespół Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie
3. Zespół Szkół w Głogowie
4. Zespół Szkół w Tułowicach
5. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Oławie
6. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach
7. Zespół Szkół w Lubomierzu
8. Lotnicze Zakłady Naukowe we Wrocławiu.
.
.
      Najlepszymi drużynami okazały się:
- I miejsce – drużyna z Lotniczych Zakładów Naukowych we Wrocławiu
- II miejsce – drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kłodzku
- III miejsce – drużyna z Zespołu Szkół w Tułowicach.
..
.
      W czasie wykonywania poszczególnych zadań młodzież wykazywała się ogromną wiedzą teoretyczną oraz sprawnością fizyczną. Drużyny były bardzo zmotywowane oraz zaangażowane w rywalizację, a  determinacja uczniów była widoczna podczas każdej konkurencji.
.
.
Zdjęcia: Ewa HANEK, Robert JANUSZ, st. chor. szt. Damian MROZEK, sierż. Łukasz PODGÓRSKI.
.
.
.

Galeria zdjęć

Dorota Kuś